Obdarování novomanželů......

27. května 2007 v 17:56 | kika |  Svatby
Svatební dary, poděkování
V manželství budou mladí lidé potřebovat spoustu věcí a hosté pozvaní na svatbu na to nezapomínají. Každý by jim chtěl dát něco hezkého a praktického - a taky originálního (starší lidé, babičky a sousedky často dávají jako svatební dar "originální a praktické" keramické postavičky, přátelské sady apod.... , ale o tom později).
darek
Snoubenci by měli především sami vědět, co budou do manželství potřebovat, a podle toho si pořídit seznam věcí. Samozřejmě záleží na vztahu k pozvaným hostů, zda se sami při vhodné příležitosti o případných darech zmíní, nebo zda požádají rodiče či přátele, aby tuto záležitost za ně vyřídili. I v našich krajích se tento zvyk začíná zabydlovat, jeho účelnost a nutnost oceníte v případě jeho nepoužití až v době, kdy se vám sejde několik stejných porcelánových sad, skleniček všech tvarů, dřevěných "ozdob" na zeď a budíků.
darky
Pokud nemáte nikoho, komu byste tuto záležitost svěřili, můžete se obrátit na nějakou svatební agenturu nebo salon, kde vám zřídí tzv. svatební list. Do něj napíšete svatební dary, které byste ocenili, a lidem pozvaným na svatbu oznámíte, kde do něj mohou nahlédnout. Tam se postupně tyto dary "odškrtávají" a tak se nemůže stát, že byste něco dostali dvakrát. Doporučujeme vám, abyste do této listiny napsali dary různých hodnot, aby i ti méně majetní měli možnost z něj něco vybrat. Zároveň není vhodné, aby na seznamu byly dary určené jen jednomu z novomanželů nebo dokonce šperky.
darek
Svatební dary se dávají buď před svatbou, nebo nejpozději v den svatby - na svatební hostině na ně může být vyhrazen speciální stůl. A pokud se tam svatební dar nevejde (nový automobil), nechá se stát třeba před restaurací :-)))
Rozbalení darů se odehrává většinou na svatební hostině, stejně jako veřejné čtení svatebních blahopřání.
Všichni přátelé, Ilustrativní fotografie příbuzní a známí očekávají poděkování za dárky, květiny, blahopřání - pokud možno vlastnoručně napsané. Zvykem se nicméně stává vytištěné poděkování již dopředu na svatební oznámení ("Za projevená blahopřání a svatební dary předem děkujeme"), jindy si novomanželé nechávají tisknout poděkování zvlášť a rozesílají je několik dní po svatbě. Text se volí jednoduchý, pouze jméno a příjmení. Neposílá se příbuzným a známým, kteří se osobně obřadu a hostiny zúčastnili a jimž jste měli možnost poděkovat přímo.
//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama